33,4 proc. mężczyzn z problemami seksualnymi szuka wsparcia w internecie. Zaledwie 15,1 proc. zwraca się o pomoc do specjalisty. Tak wynika z raportu „Seksualność Polaków”. Wciąż u większości z nas perspektywa wizyty u seksuologa budzi zażenowanie, lęk i opór.

W razie problemów z życiem intymnym najczęściej zaglądamy do Internetu i to właśnie w sieci poszukujemy odpowiedzi na nasze problemy. Tylko niektórzy z nas decydują się na wizytę u seksuologa, która na ogół okazuje się strzałem w dziesiątkę i pozwala na łatwiejsze rozwiązanie kłopotliwych przypadków. Problemy w sferze łóżkowej wydają nam się na tyle wstydliwe, że boimy się zwrócić po pomoc do specjalisty-seksuologa. Strach ma jednak tylko wielkie oczy i jest dużo łatwiejszy do pokonania, niż konsekwencje wynikające z niesatysfakcjonującego pożycia. Skutków zaniedbania tej sfery może być wiele – poczynając od frustracji, przygnębienia, a kończąc na bezdzietności czy rozpadzie związku. Najtrudniejsze jest przyznanie się przed samym sobą, że potrzebujemy pomocy – co stanowi zarazem pierwszy krok do rozwiązania problemu.

Seksuologia to dziedzina interdyscyplinarna, która łączy w sobie wiedzę z wielu płaszczyzn nauki. Opiera się ona na współpracy naukowej, wykorzystując wiedzę z zakresu medycyny, biologii, psychologii, socjologii, etyki, pedagogiki czy nawet prawa i teologii. Seksuologia dzieli się na trzy dziedziny: seksuologia kliniczna, która zajmuje się badaniem zaburzeń związanych z seksualnością; seksuologia sądowa, zajmująca się działaniami seksualnymi, jakie naruszają przepisy prawne oraz kodeks karny; seksuologia społeczna, badająca kulturowy aspekt seksualności.

W przypadku trudności w sferze seksualnej najczęściej mamy do czynienia zarówno z pomocą terapeutyczną, jak i z odpowiednimi badaniami, zalecaniami, ćwiczeniami. Podczas pierwszej wizyty u seksuologa specjalista ten przeprowadza wywiad, który pozwala mu na uzyskanie informacji potrzebnych do przygotowania diagnozy. Następnie seksuolog może również skierować swoich pacjentów na odpowiednie badania, na przykład do kardiologa, urologa, diabetologa, ginekologa, psychiatry albo innego specjalisty. Gdy powodem problemów intymnych są choroby, ich usunięcie pozwoli na poprawę jakości życia seksualnego.

Problemy seksuologiczne zazwyczaj nie dotyczą tylko nas samych, ale też relacji, w której jesteśmy. Zdarza się, że wprowadzenie nawet małej zmiany może odmienić nasze łóżkowe życie i pomóc zerwać z rutyną, która często zabija namiętność. Pierwszym krokiem zawsze jest szczera rozmowa, niezależnie czy problem dotyczy nas samych czy relacji, ponieważ komunikacja jest kluczem do wszystkiego. Możemy także spróbować poszukać rozwiązania w poradnikach, gazetach czy Internecie. Są jednak sytuacje, z którymi nie poradzimy sobie sami, bo u podłoża problemu leżą kłopoty psychiczne i/lub zdrowotne. Wtedy niezbędna będzie wizyta u specjalisty.

Podstawowym etapem pierwszego spotkania jest zebranie przez specjalistę wszystkich informacji, które mogą być istotne w zdiagnozowaniu i leczeniu zaburzenia. Seksuolog może więc zapytać o dotychczasowe doświadczenie, o to, jak wyglądały relacje z poprzednimi partnerami oraz oczywiście o to, jak przedstawia się obecny związek i co jest powodem niezadowolenia. Bardzo ważne jest, aby wszystkie udzielane odpowiedzi były szczere. Nie musimy obawiać się reakcji seksuologa, który w swojej praktyce z pewnością spotkał się z różnymi przypadkami i nasz nie będzie stanowił dla niego żadnego zaskoczenia.

Lista problemów, z którymi możemy (i powinniśmy, jeśli z tego powodu cierpimy) zwrócić się do seksuologa jest długa. Są to między innymi dysfunkcje seksualne, a więc zaburzenia związane z fizjologią reakcji seksualnych, np. zaburzenia libido, orgazmu, erekcji, wytrysku, dyspareunia (bolesne współżycie), pochwica (skurcz mięśni wokół wejścia do pochwy, co uniemożliwia stosunek płciowy), awersja seksualna i brak przyjemności z seksu. Seksuolog pomaga także przy problemach związanych z identyfikacją płciową, a więc osobom transpłciowym – są to zarówno transseksualiści (osoby odczuwające niezgodność między płcią biologiczną a psychologicznym poczuciem płci i trwale dążą do korekty ciała), transwestyci (osoby ze skłonnością do czasowej identyfikacja z odmienną płcią, np. poprzez przebieranie się), jak i osoby czujące przynależność do obu płci lub nie czujące przynależności do żadnej z nich. Kolejnym działem, jakim zajmuje się seksuologia, są zaburzenia preferencji seksualnych, czyli sytuacja, w której preferowane przez daną osobę obiekty, okoliczności i praktyki są przekładane ponad prawidłowe zachowania seksualne i uniemożliwiają stworzenie oraz utrzymanie stabilnego, satysfakcjonującego związku z drugą osobą. Do tych zaburzeń należą wszelkiego rodzaju fetysze, ekshibicjonizm, oglądactwo, pedofilia, sadomasochizm, transwestytyzm fetyszystyczny i inne. Możemy zgłosić się także po pomoc, gdy mamy wątpliwości dotyczące swojej orientacji psychoseksualnej, planujemy coming out, nie akceptujemy swojej orientacji, mamy problemy z rozwojem psychoseksualnym, boimy się inicjacji i wiele, wiele innych problemów związanych ze sferą dotyczącą naszej seksualności.

Trudno jest nam mówić głośno o problemach związanych z seksem. Zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet jest to sfera, w której stawiamy sobie bardzo duże oczekiwania. Większość z nich jest zupełnie nierealistyczna. Bardzo wiele stereotypów dotyczących płci i seksu jest nie tylko oderwana od rzeczywistości, ale też niezwykle krzywdząca. Państwa decyzja o odwiedzeniu gabinetu seksuologa powinna być powodem do dumy. To wyraźny sygnał, że są Państwo gotowi uzdrowić swoje relacje intymne i odrzucić to, co je zatruwa.

To właśnie od takiej decyzji i od podjęcia rozmowy zaczyna się droga do zdrowia i pełni satysfakcji w sferze intymnej. Nie warto odcinać sobie tej drogi niepotrzebnym strachem. To niepotrzebne ryzyko, które może sprawić, że dolegliwości, które są drobne i zupełnie niegroźne rozwiną się w problemy, których leczenie okaże się uciążliwe i długotrwałe.

Jeśli zmagacie się z trudnościami w tej sferze, zgłoście się do naszego Centrum na konsultacje seksuologiczną, których udziela nasza specjalistka Justyna Kiraga.