Korzyści rodzicielstwa bliskości – Magda Szymaniuk

 

Podstawowym zadaniem każdego rodzica powinno być budowanie bliskości z dzieckiem już od pierwszych chwil życia. Relacje dziecka między nim a opiekunami stanowią bazę do jego dalszego rozwoju i mają wpływ na jego życie. Maluchy blisko związane z opiekunem są spokojniejsze. Badania pokazują, że przytulanie dziecka od pierwszych chwil życia wyzwala w jego mózgu produkcję substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie i niwelujące działanie hormonu stresu (kortyzolu). Dlatego dzieci mogą uspokajać się na rękach rodziców i dobrze się czują w ich ramionach. Również wsparcie w trudnych momentach, np. w obliczu lęku czy bólu powoduje, że dzieci w przyszłości stają się bardziej odporne na stres, a mniej podatne na choroby będące jego wynikiem.

Budowanie bliskości z dzieckiem nie zawsze jest łatwe. Warto jednak, aby się go uczyć. W czasach, kiedy świat cyfrowy jest tak bardzo rozbudowany i wydaje się, że znajdziemy w nim odpowiedź na wszystko, łatwo o sprzeczne informacje czy teorie na temat metod wychowawczych lub sposobów reagowania na zachowania dziecka. Niekiedy również to czego sami uczymy się od swoich rodziców czy dziadków może wydawać się sprzeczne z tym jak chcemy budować relacje z dzieckiem i jak czujemy, że powinniśmy to robić. Możemy spotkać się z różnymi opiniami na ten temat, np. dziecka nie powinno się nosić na rękach bo się przyzwyczai, spać z nim, reagować na jego płacz, bo powinno się wypłakać i umieć uspokoić i tak dalej i tak dalej…

Jest to swego rodzaju zaprzeczenie rodzicielstwa bliskości, według którego powinno się postępować dokładnie odwrotnie.  Chciałabym pochylić się nad tym właśnie zagadnieniem w tymże artykule. Ale od początku …

Czym jest  rodzicielstwo bliskości?

To filozofia bliskości oraz silnej więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a ich dzieckiem. Łatwiej wówczas o nawiązanie dobrej komunikacji, prawidłowy rozwój pociechy, gdyż nie wynika on z teorii książkowej, a naturalnych odruchów opiekunów wobec dziecka.

Rodzicielstwo Bliskości jest więc reagowaniem na potrzeby dziecka i czułym rodzicielstwem, poprzez stawanie się wrażliwym na sygnały wysyłane przez dziecko i odczytywanie potrzeb dziecka. Ponieważ dziecko ufa, że jego potrzeby zostaną zaspokojone, a to, co ma do zakomunikowania wysłuchane – uczy się wierzyć w swoje możliwości dawania czytelnych sygnałów. W rezultacie komunikacja rodzic-dziecko jest prostsza. Jest to interakcja z dzieckiem, a narzędzia bliskości pomagają w utrzymaniu jej. Gdy matka i ojciec raz nawiążą bliski kontakt z dzieckiem, ich związek (dyscyplina, opieka zdrowotna, i codzienna zabawa) staje się przyjemniejszy i bardziej naturalny. Rodzicielstwo bliskości mówi o tym, że dziecko jest zawsze nastawione na współpracę. Podstawowymi narzędziami wychowawczymi w rodzicielstwie bliskości jest budowanie silnych i zdrowych relacji z dzieckiem. Takie relacje sprawiają, że dziecko chętniej z nami współpracuje, ale też powodują, że my lepiej rozumiemy to, co ono przeżywa.

Siedem filarów bliskości

Po pierwsze istotna jest więź uczuciowa podczas narodzin. Głównym celem rozpoczęcia wspólnego życia rodziców i dziecka jest bycie blisko. Kontakt, opieka i zaspokajanie naturalnej, biologicznej potrzeby bliskości dziecka. To czas, kiedy niemowlę najbardziej tego potrzebuje, a rodzice są gotowi do opieki.

Po drugie naturalne karmienie dziecka. Czyli trening w odczytywaniu sygnałów dziecka, mowy ciała i poznawania maluszka. Warto podejmować jego próby, ponieważ niesie niezliczone korzyści zarówno dla matki, jak i dziecka. Sprzyja tworzeniu niepowtarzalnej więzi między nimi, a także wspomaga ich porozumiewanie się.

Po trzecie noszenie dziecka. Wpływa ono na doświadczenie przez dziecka spokoju i stymuluje do odkrywania świata. Sprzyja ufności i ma wpływ na wrażliwość dziecka na rodziców. Pomaga również rodzicom w lepszym poznaniu dziecka.

Po czwarte spanie blisko dziecka. Pomaga dziecku nauczyć się, że sen to przyjemny i niegroźny stan. Umożliwia również więcej czasu na bliski kontakt z dzieckiem. Spanie w pobliżu, dotyk i karmienie mają pozytywny wpływ na nocny lęk przed separacją.

Piątym filarem jest uznanie płaczu dziecka jako jedynej metody komunikacji. Ma on za zadanie pomóc maluszkowi w przetrwaniu. Reagowanie przez rodzica na płacz buduje zaufanie u dziecka i wiarę, że opiekunowie reagują na ich sygnały. Znacznie podnosi również poziom komunikacji rodziców i dziecka.

Szóstym filarem jest odrzucenie ideologii „tresowania dziecka”. Ważna jest mądra obserwacja dziecka i reagowanie na jego potrzeby. Należy wystrzegać się metod wychowawczych, które budują dystans między dzieckiem a rodzicem oraz przynoszą wieloletnie straty, np. pozostawianie dziecka, aby się wypłakało, surowy i radykalny styl wychowania, aby dziecko „chodziło jak w zegarku”.

Siódmym filarem rodzicielstwa bliskości jest równowaga i dystans. Nie chodzi o wyzbycie się swoich potrzeb z powodu pojawienia się nowego członka rodziny. Wręcz przeciwnie. Trzeba uczyć się siebie nawzajem i co ważne – czasem poprosić o pomoc i znaleźć choć chwilę dla małżonka czy partnera. To najlepszy przykład dla dziecka – rodzice pielęgnujący relację między nimi, kochający i wspierający się wzajemnie.

Warto wprowadzić w życie założenia rodzicielstwa bliskości. Jest to cudowna inwestycja w przyszłość maluszka, który ma szansę stać się pewnym siebie dorosłym.

Korzyści Rodzicielstwa Bliskości

Rodzicielstwo bliskości jest raczej podejściem niż zbiorem reguł i zasad. Właściwie jest stylem, który rodzice mogą stosować instynktownie. Przede wszystkim buduje silną relacje między dzieckiem a rodzicem i pomaga budować bezwarunkowe poczucie własnej wartości. Dziecko dostaje jasny przekaz, że dorosły jest po jego stronie, stara się je zrozumieć i może czuć się bezpiecznie. Dzieci dostają również piękny przykład tego jak pielęgnować relację i być blisko.

Wszystko to, czego dziecko doświadcza od pierwszych chwil życia – budowanie relacji, nawiązywanie więzów, a przede wszystkim na reagowanie i zaspokajanie potrzeb maleństwa jest „inwestycją” na przyszłość i bazą w nawiązywaniu dobrej relacji z dzieckiem, pomimo upływu lat.

Przy tym wszystkim należy jednak pamiętać, aby przy zaspokajaniu potrzeb maluszka, nie zapominać o swoich pragnieniach, o zachowaniu równowagi pomiędzy bliskością z dzieckiem, a byciem blisko ze samą/samym sobą i swoim/swoją partnerem/partnerką 🙂

*Szukasz odpowiedzi na pytania dotyczące rodzicielstwa bliskości? Potrzebujesz pomocy w budowaniu relacji ze swoją pociechą? Skorzystaj ze wsparcia specjalistów z naszego Centrum 🙂