JAGNA_SOBIERAJEWICZ_kolo

Jagna Sobierajewicz

Psycholog, Psychoterapeuta
Jagna Sobierajewicz - ZnanyLekarz.pl

” Z mózgu bowiem i z mózgu jedynie początek swój biorą wszystkie rozkosze nasze i radości, śmiech oraz żarty, a takoż smutki nasze i bóle, żale i łzy”  (Hipokrates, ok. 400 p.n.e). 

Jestem psychologiem i psychoterapeutką systemową w trakcie certyfikacji. W swojej pracy głównie zajmuję się pomocą psychologiczną, psychoterapią, wspomaganiem procesów poznawczych dzieci i dorosłych oraz rehabilitacją neuropsychologiczną. 

Psychoterapia jest dla mnie przede wszystkim procesem, który umożliwia poszukiwanie własnej drogi, zrozumienie siebie oraz własnych doświadczeń. Życie i związane z nim radości i cierpienia można traktować jak opowieść. Celem psychoterapii w tym kontekście jest współtworzenie nowych znaczeń, które pozwolą zmienić istniejącą narrację – opowieść o sobie, o naszych działaniach, jak i trudnościach. Wierzę, że nasza osobista narracja (to, jak tłumaczymy nasze własne życie), czy próba jej zmiany może wpłynąć na ocenę naszych zasobów i spojrzeć na pojawiające się trudności z innej perspektywy. 

Swoje zainteresowania skupiam również wokół neuropsychologii – nauki z pogranicza medycyny i psychologii, której przedmiotem badań jest relacja między mózgiem a zachowaniem. Często w swojej pracy koncentruję się na tym, jak funkcjonuje nasz mózg, jednak nie zapominając o tym, że każdy z nas żyje w systemie (rodzinnym, społecznym), który również determinuje nasze zachowanie. Biorąc pod uwagę te dwa źródła wiedzy o naszym zachowaniu staram się pracować zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. 

Praca z dziećmi obejmuje zarówno pomoc psychologiczną, ale również wspomaganie rozwoju poznawczego (zwłaszcza dla dzieci, które mają trudności emocjonalne oraz poznawcze na skutek rozwodu rodziców). Praca z dorosłymi dotyczy pomocy psychologicznej dla osób, które chcą poznać i zrozumieć siebie; które mają trudności z komunikacją, w relacjach z innymi; które pragną wprowadzić pozytywne zmiany w obszarze życia osobistego i zawodowego; które doświadczają problemów w rodzinie. 

Ukończyłam psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jestem absolwentką studiów podyplomowych „Od badań mózgu do praktyki psychologicznej” w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ukończyłam podstawowy kurs psychoterapii w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej; kurs neuroterapii – neuropsychologii „Narzędzia diagnostyczne w praktyce klinicznej czyli psychologia w medycynie”; Psycholog Do Domu Grupa PDD S.A.; „Warsztaty dla opiekunów osób starszych – praca z seniorami w oparciu o atrakcyjne formy aktywizacji intelektualnej, społecznej i artystycznej”; „Szkolenie z diagnozy neuropsychologicznej zespołów otępiennych”, „Szkolenie z diagnostyki neuropsychologicznej w patologii OUN”,  “Elementy Analizy Transakcyjnej i porozumienie bez przemocy” oraz „Elementy diagnozy neuropsychologicznej”.

Stale podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.