Życie w okresie dojrzałości i satysfakcja z niego w dużej mierze związane są ze świadomością naszych własnych umiejętności, kompetencji i zainteresować oraz wynikających z nich wyborów zawodowych. Polski system edukacji wymusza decyzje związane z wyborem rodzaju szkoły i dalszej ścieżki kariery bardzo wcześnie. Jako Rodzice młodego człowieka możecie czuć się zdezorientowani i bezradni. Możecie obawiać się, czy w tak szybko zmieniającym się świecie jesteście w stanie pomóc swojemu dziecku pokierować swoją ścieżką zawodową tak, aby miało szansę się rozwijać i realizować. Wato wtedy skorzystać z oferty doradztwa edukacyjnego i zawodowego. Jest to forma wsparcia dedykowana młodemu człowiekowi, której zadaniem jest odkrycie jego talentów, umiejętności i zaproponowanie dalszego kierunku rozwoju.

Czym zatem jest doradztwo edukacyjne i zawodowe dla młodzieży?

Przede wszystkim, doradca nie wskaże Wam konkretnego zawodu, nie powie, że do tego Wasze dziecko się „nadaje”, a do tego nie. Doradca nie jest wróżką! 😉 Dzisiejszy doradca to właściwie asystent w procesie poznawania siebie oraz w poznawaniu świata zawodów i możliwości systemu edukacyjnego.

Krok 1 – kompetencje

Każdy człowiek jest zdolny. Dlatego najważniejszym punktem doradztwa jest rozpoznanie umiejętności, kompetencji zainteresowań i marzeń młodego człowieka. To określenie, w czym Wasze dziecko już jest dobre, a co warto jeszcze poszlifować. To także poszukiwanie obszarów do rozwoju Waszego dziecka i tych, które wymagają wsparcia w perspektywie jego zawodowych marzeń.

Krok 2 – wiedza

System edukacyjny w Polsce wydaje się być dość porosty, ale wymaga dość szczegółowych i dalekosiężnych decyzji już w wieku 14 lat! Wybór szkoły: branżowa, technikum czy liceum, w dużej mierze determinuje kilka lub nawet kilkanaście najbliższych lat życia młodego człowieka. Dlatego warto ten system poznać, jego ograniczenia i możliwości oraz niektóre niestandardowe i nieoczywiste w pierwszej chwili rozwiązania. Ale równie istotna jak znajomość systemu edukacji jest znajomość aktualnej dynamiki rynku pracy. Jest to związane z rozwojem technologii i zmiany społeczeństwa. Warto się pochylić nad tym elementem wiedzy, ponieważ może się okazać kluczowa przy decyzjach zawodowych.

Krok 3 – samoświadomość

Doradca zawodowy posiada wiedzę, kompetencje i przede wszystkim narzędzia do wsparcia Was jako rodziców oraz Wasze dziecko w tym ważnym wyborze. Tak, mówię tutaj o słynnych testach. 😊 Nie należy się ich bać! Właściwie przeprowadzone są skarbnica wiedzy i często zaskakują odkryciem potencjału, umiejętności i kompetencji młodego człowieka, o których nikt wcześniej nie pomyślał. Nie jest tak, że testy cos wykluczają. To zawsze odbiorca wyniku jest odpowiedzialny za swój wybór i za to, co zrobi z nabyta na swój temat wiedzą. Dlatego nie powinniście traktować testów jako sztywny wyrok, tylko jako obszar do refleksji i dyskusji.

Krok 3 –  korzyści

Pozwolę sobie opisać je zwięźle w punktach:

  1. rozpoznanie, określenie i opisanie potencjału młodego człowieka, jego mocnych stron, umiejętności i zainteresowań
  2. poznanie funkcjonowania systemu edukacji, poznanie zasad zdobywania dyplomów, zawodów, uprawnień zawodowych
  3. konkretna diagnoza kompetencji osobistych dziecka i zawodowych predyspozycji psychofizycznych
  4. propozycja ścieżek edukacyjnych i zawodowych.

 

Na koniec

Jeśli jesteście właśnie w momencie wyboru i zadajecie sobie pytanie: co dalej? Jaką szkołę wybrać, jaki profil klasy? Może: jakie przedmioty na maturze, a może już planujecie studia? Może warto spotkać się z doradcą i wybrać posiadając pełen obraz możliwości i wiedzę o zasobach dziecka. W gąszczu zmieniających się zasad edukacyjnych i dynamicznego rynku pracy to może być naprawdę trudne.

 

Literatura

  1. Piotrowska – Gromniak E., Nadszedł czas rodziców, w: Psychologia w szkole, nr 1(33) 2012. Poznański Ramowy Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego dla szkół podstawowych, http://www.cdzdm.pl/PL-H156/podstawowe-dokumenty.html [dostęp: 30.09.2019 r.].
  2. Szkolny doradca zawodowy: http://www.koweziu.edu.pl/component/k2/item/58-poradnictwo-zawodowe [dostęp: 30.09.2019 r.]