seksuolog-wielkopolskie-centrum-terapii

„Przychodzi klient do seksuologa” – Marta Schenker

Seksuolog – kto to i czym się zajmuje?

Szukając pomocy w obszarze seksuologicznym możemy natknąć się na różnych specjalistów: seksuologa klinicznego, psychoseksuologa, specjalistę seksuologa. Jak wybrać odpowiednią osobę?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy osoba, do której chcemy się wybrać, jest psychologiem (lub ukończyła pokrewny kierunek umożliwiający dalsze kształcenie terapeutyczne), jest co najmniej po drugim roku szkoły psychoterapii i czy ukończyła specjalistyczne szkolenie w obszarze seksuologii. Jest wiele ośrodków szkolących w tym obszarze. Warto sprawdzić czy ten, który ukończyła osoba, do której się zapisujemy, cieszy się dobrą renomą. Osoby, które kontynuują szkolenie zgodnie z wymogami Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, uzyskują certyfikat i tytuł seksuologa klinicznego.

Specjalista seksuolog jest zawodem medycznym. Taki tytuł ma najczęściej lekarz ginekolog, psychiatra lub urolog i należy się do niego zgłosić, gdy doświadczane trudności dotyczą kwestii medycznych, a nie psychologicznych. Często konsultacja lekarska jest niezbędna, żeby wykluczyć choroby (np. cukrzycę, choroby tarczycy czy choroby sercowo-naczyniowe), jako podłoże problemów w obszarze seksuologicznym. 

Seksuolog – jakimi trudnościami można się do niego zgłosić?

Jest wiele kwestii, z którymi klienci przychodzą na konsultację do seksuologa. Kobiety zgłaszają się z kwestiami związanymi np. z pożądaniem, bólem podczas współżycia czy niesatysfakcjonującym życiem seksualnym. Poszukują wsparcia i pomocy w dążeniu do większej satysfakcji, czasami są przekonane, że coś jest z nimi nie tak i chcą skonsultować swoje obawy i wątpliwości w bezpiecznej atmosferze gabinetu. U mężczyzn częstymi problemami są zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk czy kompulsywne zachowania seksualne. Ważne, aby problemy w seksie widzieć jako interdyscyplinarne, czyli takie, na które mogą się nakładać różne obszary zdrowia fizycznego i psychicznego. Niektóre problemy mogą mieć podłoże medyczne (i z tego względu niezbędna może się okazać wizyta u kardiologa, endokrynologa czy urologa) albo psychiczne, związane np. z depresją, lękami, stresem (wówczas oprócz konsultacji z terapeutą może być konieczne zasięgnięcie konsultacji psychiatrycznej). W przypadku kobiet istotna bywa konsultacja z fizjoterapeutką uroginekologiczną, z którą współpraca może okazać się niezbędna przy zaburzeniach bólowych. 

Na konsultacje seksuologiczne przychodzą klienci o różnej tożsamości płciowej, orientacji seksualnej czy preferencjach seksualnych. Za każdym razem specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad. Dla niektórych osób rozmowa o tak intymnych sprawach jest dużym wyzwaniem. Klienci mogą odczuwać skrępowanie, obawiać się oceny, zwłaszcza gdy czasami nie potrafią ubrać w słowa trudności, z którą przychodzą. Wówczas nie tylko wiedza i kompetencje, ale też empatia specjalisty i sposób prowadzenia rozmowy ma duże znaczenie dla przebiegu konsultacji i odczuć klienta. Ważne jest, aby specjalista nie patologizował ani nie stygmatyzował, nie zawstydzał, lecz stworzył bezpieczne warunki do rozmowy o trudnościach, z którymi klient przychodzi. Wielu specjalistów pracuje w duchu seksualności pozytywnej. Podejście to koncentruje się na wspieraniu klientów w rozwijaniu satysfakcjonujących doświadczeń w obszarze seksu oraz na utrzymaniu ogólnego zdrowia seksualnego. Pozwala na wyrażanie swojej seksualności w sposób, który najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i pragnieniom z poszanowaniem granic swoich i innych ludzi. 

Kto korzysta z pomocy seksuologa?

Do gabinetów seksuologicznych przychodzi na konsultacje wiele par. Bardzo częstym problemem, który zgłaszają, jest rozbieżność potrzeb seksualnych, co czasami partnerzy postrzegają jako niedopasowanie seksualne. Zdarza się, że przychodzi tylko jeden z partnerów, najczęściej ten, którego potrzeby seksualne są mniejsze niż drugiej strony i który czuje się obwiniany za problemy w tym obszarze w związku. Partner / partnerka takiej osoby oczekuje, że wizyta da odpowiedź na pytanie „co należy zrobić, żeby jej / jemu chciało się chodzić do łóżka częściej”. Często pod tzw. niedopasowaniem seksualnym czy niezadowoleniem z tej sfery życia w związku stoi brak poczucia bezpieczeństwa w relacji, brak emocjonalnego wsparcia od partnera czy jego brak zaangażowania w obowiązki domowe i opiekę na dziećmi, brak rozmów o potrzebach, brak zaufania czy dawne zranienia w relacji, które nie zostały wspólnie przepracowane. Wówczas zaleca się rozpoczęcie terapii pary i pracę nad pogłębianiem relacji. Gabinet terapeuty jest czasem pierwszym miejscem, w którym partnerzy zaczynają szczerze rozmawiać o tym, czego oczekują, nie tylko w kwestiach łóżkowych. Mimo, że żyją ze sobą wiele lat, nie potrafili sobie wcześnie powiedzieć, co jest dla nich ważne w relacji, a co ich od siebie oddala. 

Pomoc w uporaniu się ze zdradą

Pary przychodzą także do seksuologa w następstwie zdrady. Chcą zrozumieć, czemu do niej doszło i jak odbudować związek. Seksuolog posiada też kompetencje do pracy ze osobami w nienormatywnych relacjach czy z parami, które zastanawiają się nad konsensualną niemonogamią. Jest to otwarcie związku na kontakty seksualne z innymi osobami. Wiąże się to z różnymi obawami i konkretnymi zagrożeniami, o którym partnerzy potrzebują porozmawiać przed podjęciem takiej decyzji i wówczas decydują się poszukać wsparcia osoby, która nie tylko ich nie oceni, ale wspólnie z nimi przyjrzy się różnym aspektom ich decyzji. 

Ważnym aspektem pracy seksuologa jest edukacja seksualna klientów. Jest to wyjaśnienie, że model reaktywności seksualnej u kobiet i u mężczyzn jest zupełnie inny, że są znaczące różnice między kobiecą, a męską, i dopiero zrozumienie tych różnic może dać odpowiedź na pytanie, dlaczego w sypialni się nie układa i jak można spróbować to poprawić. Edukacja seksualna polega też często na normalizowaniu spraw, które przez klientów są postrzegane jako „nienormalne” i wstydliwe i z tego względu wpływają negatywnie na ich emocje i postrzeganie samych siebie.

Zadowolenie ze swojej seksualności jest istotnych elementem komfortu życia i dobrostanu psychicznego, dlatego ważne jest, aby w obliczu trudności, które mogą się pojawić właśnie w tym obszarze na różnych etapach życia, zatroszczyć się o siebie i poszukać wsparcia odpowiedniego specjalisty. 

Zapraszamy na konsultacje! Umów się tutaj